Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se starat o želvu suchozemskou

10. 7. 2015

Jak se starat o suchozemskou želvu:

Výsledek obrázku pro suchozemská želvaVýsledek obrázku pro suchozemská želva

Informace:

Želvy (Testudines) se od ostatních plazů odlišují především tím, že je jejich tělo obvykle chráněno kostěným krunýřem, který se dělí na hřbetní (karapax) a břišní (plastron). Vyvinul se z jejich žeber. Do tohoto řádu se zahrnuje i několik dnes již vyhynulých druhů. Nejstarší druhy želv žily před zhruba 220 miliony let v období triasu (rod Odontochelis), což z nich dělá jednu z nejstarších dosud žijících skupin plazů (o mnoho více než ještěři nebo hadi). V dnešní době je na světě asi 300 druhů želv, některé z nich jsou silně ohrožené. Želvy jsou studenokrevní živočichové, což znamená, že teplota jejich těla se mění podle okolního prostředí. Jsou typicky dlouhověké, někteří jedinci se dožili prokazatelně i více než 180 let, např. želva Sloní.

Potrava:

Suchozemské želvy jsou vyloženě býložravci.

V jejich potravě by neměli chybět:

-vápník                                                              Obrazek

-minerální látky

Želvám vůbec nenabízíme tvaroh, mléko, maso apod.-takovýmto krmením želvám škodíte. Potrava by měla být co nejchudší.

- Želvy mají také rády obyčejnou trávu, pampelišky, hlemýždě, potřebují taky doplněk stravy - granule pro želvy.

Výsledek obrázku pro suchozemská potravaVýsledek obrázku pro suchozemská potrava Výsledek obrázku pro suchozemská potravaVýsledek obrázku pro suchozemská potrava

Terárium:

Výsledek obrázku pro suchozemská želva terárium Výsledek obrázku pro suchozemská želva terárium

Co všechno budeme potřebovat?

Většinou jsou lepená ze skla. Velikost térária je stanovená podle délky krunýře dospělé želvy v cm vynásobena 5 a výsledek udává délku a šířku térária. Tento údaj platí pro samostatně drženou želvu. Pro každou další želvu zvětšete základní rozměr o 1 třetinu. Výška by měla být 5krát větší než je samotná želva.

 • Podestýlku-písek, rašelina, drcené dřevo, jemný štěrk, kokosová drť nebo hobliny.

    • Doplňky (želvy rády skoumají)-květiny(pokud umělé, tak raději nějaké pevnější, želva se do nich může zakousnout), kmen, atd......

 • Miska-na jídlo-měla by být keramická, aby ji želva nepřevrhla, ale postačí i plochý kámen.
 • Miska-na vodu-taky z keramiky.
 • Bazén-SUCHOZEMSKÁ želva není želva VODNÍ,  takže asi nebude celé dny ležet ve vodě. Želvě pouze překáží a dělá nepořádek v teráriu. Pokud želvičku pravidelně koupete, není potřeba. Stačí pouze (jak už výše řečeno) malá, keramická miska s vodou, ze které se želva jak napije tak i v případě nutnosti ovlaží. Je vhodnější spíše do venkovního výběhu.
 • Domeček-při výrobě použijte fantezii, domek může být dřevěný, kamenný, ale taky z obyčejné stromové kúry nebo nějaký šikovný přírodní kmen, želvy se pod ním cítí v bezpečí. U domečku zásadně nedělejte podlahu, želvy rády využívají možnost se zahrabat
 • Žárovka 40 nebo 60 W-můžeme umístit do květináče, ale ne uprostřed terária, protže želva potřebuje mít jednak teplé místo,kde se bude vyhřívat a také chladnější kout, kde se může zchladit.
 • Stínítko na žárovku-dá se vyrobit z květináče, ale lze i koupit
 • UV lampa-důležitá při odchovu mláďat nebo pokud nemáte možnost v létě mít želvu venku, je nezbytná (viz další článekZDE)
 • Teploměr-pro kontrolu teploty v teráriu
 • Měřič vlhkosti nebo tzv.vlhkoměr-pro měření vlhkosti, ale není nutný
 • 2v1 Digitální teploměr s vlhkoměrem-existují teploměry, ve kterých jsou již vlhkoměry instalovány

Koupání:

Přesto, že je to suchozemská želva, dopřejme jí nejméně jednou týdně koupel. Připravíme si umývadlo nebo jinou nádobu, do které napustíme nanejvýš 8 cm teplé vody. Nesmí být studená, ale ani příliš horká. Všímejte si jejího chování. Většinou se nejen napije, ale také se do vody vyprázdní. Při koupeli můžeme z krunýře odstranit navlhčenou houbičkou ulpělé nečistoty. Po koupeli želvu necháme osušit na teple například pod lampičkou. Než ji vrátíme do terária, můžeme jí krunýř promastit malým množstvím rostlinného oleje nebo indulony, které do povrchu důkladně vetřeme. Krunýř bude vypadat hezčí a zdravější. Nepoužívejte parfémované kosmetické přípravky ani umělé oleje, může to být pro želvu nebezpečné. Kůži na hlavě a končetinách raději vynecháme, mohly by se ucpat póry.

               Nestřihejte ji drápky!!!!!!

Venkovní výběh

♦Aby želvička nebyla zavřená pořád v Teráriu - postavte ji venkovní výběh

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář